''Türkiye, hiç kimseyi kapısından geri çevirmemiştir. Hiçbir mazlumu silahların, kurşunların, bombaların acımasızlığına terk etmedik"
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, "Türkiye hiç kimseyi kapısından geri çevirmemiştir. Hiçbir mazlumu silahların, kurşunların, bombaların acımasızlığına terk etmedik"dedi.

Bakan Kaya, Şanlıurfa ziyareti kapsamında Suriyelilerin barındığı Harran Konteyner Kentte sığınmacılarla buluştu. Merkezin toplantı salonunda yetkililerden bilgi alan Bakan Kaya, burada konteyner kentin temsilcileriyle sohbet etti.

Suriye'deki savaşın biran önce bitmesini istediklerini anlatan Bakan Kaya, Türkiye'nin şimdiye kadar Suriyeli misafirlere en güzel şekilde sahip çıktığını ifade etti.
Bakan Kaya, şöyle konuştu:

"Bu süreçte yaşadığınız mağduriyetlerin azaltılması, insan onuruna yakışır bir yaşam sürmeniz için Türkiye olarak ilk günden itibaren tüm imkanlarımızı seferber ettik. Türkiye hiç kimseyi kapısından geri çevirmemiştir. Hiçbir mazlumu silahların, kurşunların, bombaların acımasızlığına terk etmedik. İnancımız ve değerlerimiz mazluma sığınak olmayı bize emreder. Bizde bu güçle Suriyeli kardeşlerimizi ağırlamaya, onların yaralarını sarmaya başladık ve buna devam edeceğiz. Suriye bizi ne kadar ilgilendiriyorsa Arakan'da bizi o kadar ilgilendirir. Bizim için mesafelerin hiç bir önemi yok. Önemli olan sınırlar değil gönül coğrafyamızdır."

- "Çocuklar uyurken sessiz olunur, ölürken değil"

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi ile Arakanlı Müslümanları ziyaret ettiklerini hatırlatan Bakan Kaya, "Şu anda orada ciddi bir katliamdan bahsediliyor, tüm bunlar insanlığın gözleri önünde oluyor ama ne yazık ki insanlık duyarsız halde. Kimse bu katliamı görmese de biz göreceğiz, kimse konuşmasa da biz konuşmaya devam edeceğiz. Türkiye hiçbir zulme sessiz kalmadı, biliyorsunuz çocuklar uyurken sessiz olunur, çocuklar ölürken değil" dedi.

Bakan Kaya, bakanlık olarak, Türkiye'nin çeşitli kentlerindeki konaklama merkezlerinde çok sayıda Suriyeliye psiko-sosyal destek sağladıklarını anımsattı. 225 bin Suriyeli bebeğin Türkiye'de dünyaya geldiğine işaret eden Bakan Kaya, "Anaokulundan lise son sınıfa kadar 508 bin çocuğu sokaklardan alarak okula devam etmelerini sağladık. Suriyeli çocukların sağlıklı bir şekilde yetişmesi için imkanlarımızı seferber etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Terörle mücadelenin kararlılıkla yürütüldüğünü ve buna karşın Türkiye'nin ekonomik anlamda büyümeye devam ettiğini belirten Bakan Kaya, "Bu süreçte insani yardımlarımızı da aynı şekilde sürdürmeye devam edeceğiz. Türkiye insani yardımlarda kişi başı milli gelir oranla bakıldığında dünyada birinci sırada. Bangladeş'te de imkan sunulduğu taktirde, bizim burada Suriyeli kardeşlerimiz gibi bir çadır kent kurabileceğimizi ifade ettik" değerlendirmesini yaptı.

Bakan Kaya, beraberindekilerle daha sonra konteyner kenti gezerek, çocuklarla kucaklaştı ve çeşitli hediyeler verdi.

Sığınmacıların yoğun ilgisiyle karşılaşan Bakan Kaya, ziyaret ettiği bir aileye çeşitli hediyeler takdim edip, sofralarına konuk oldu.

Kampın sosyal tesislerini de ziyaret eden Bakan Kaya, Suriyeli kursiyer kadınlarla birlikte halı dokudu.

Bakan Kaya, son olarak Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri ve diğer ilgililerle, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca Suriyeli kimsesiz çocuklar için yaptırılan barınma merkezinin açılışını gerçekleştirdi.Sonraki Sayfa: Muğla yangınından sonra bölgedeki vatandaşlarımıza yönelik Psiko-Sosyal Destek çalışmaları yapıldı.

Önceki Sayfa : Evlilik Öncesi Eğitimi 2017-2018 Yaygınlaştırma Projesi 1.Aşaması kapsamında istişare toplantısı gerçekleştirildi.