Samsun’da “Evlilik Öncesi Eğitim 2017-2018 Yaygınlaştırma Projesi” kapsamında program düzenlendi

6 Kasım 2018Paylaş
a-A+

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Evlilik Öncesi Eğitim 2017-2018 Yaygınlaştırma Projesi” kapsamında Samsun ilinde bir toplantı gerçekleştirildi. Samsun Valisi Sayın Osman KAYMAK,  Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Abdulkadir ABDUŞOĞLU ile Samsun Aile, Çalışma ve Hizmetler İl Müdürü Tekin BALCI’nın açılış konuşmalarını yaptığı toplantı;  Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanı Rahime BEDER ŞEN’in proje sunumu ile devam etti.  

Samsun Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Tekin BALCI evlilik öncesi eğitim ile amaçlarının toplumda evliliklerin daha sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesini sağlamak olduğunu açıkladı. Yaşanan bütün sıkıntıların genellikle ailenin sağlıksız oluşmasından ve dağılmasından kaynaklandığını bu nedenle evliliklerin daha sağlıklı ve daha bilinçli hale getirilebilmesi için evlilik öncesindeki bireyleri eğitmenin ve desteklemenin öneminin farkında olduklarını açıkladı. Bu amaçla öncelikle üniversitelerde, polis okullarında, kışlalarda ve kamu kurumlarında eğitimlere devam ettiklerini belirtti. 

Programda konuşan Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Abdulkadir ABDUŞOĞLU Evlilik Öncesi Eğitim Programı İstişare Toplantısı ile projenin nasıl ilerlediğini, evlilik öncesi eğitim konusunda kurumlardan nasıl bir destek beklediğimizi ve kurumlara bu konuda nasıl destek olacağımızı belirlemeyi amaçladıklarını belirtti.  Özellikle mülki idare amirlerin ve belediye başkanlarının bu işi sahiplenmesiyle hizmetlerin daha etkili ve verimli olarak halka ulaştığını gözlemlediklerini,  bu destek sayesinde hem verilen eğitim sayısının arttığını hem de ailenin sorunlarının çözülmesine yönelik faaliyetlerin etkin bir şekilde gerçekleştiğini açıkladı. Gerçekleşecek istişare toplantısı ve halka dokunan kuruluşların temsilcilerine verilecek eğitici eğitimi ile bu faaliyetlerin daha da yaygınlaştırılmasını planladıklarını belirtti.

Samsun Valisi Sayın Osman KAYMAK dünya mutluluğunun temelini oluşturan unsurlardan belki de en önemlisinin evlilik olduğunu ve evlilik ve aile hayatı kadar evliliği sağlıklı bir şekilde sürdürebilmenin de önemli olduğunu,  zira yüksek beklentiler üzerine kurulan evliliklerin, beklentilerin karşılanamaması sonucunda boşanmalar meydana geldiğini açıkladı. Evlilik uyumunda eşlerin evlilik öncesi hazırlığının ve evlilik problemleri henüz ortaya çıkmadan eğitim almalarının öneminin bütün dünyada bilimsel çalışmalarla da ortaya konduğunu,  bu düşünceden hareketle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın, evlilik öncesi eğitim konusunda toplumun dikkatinin çekmek amacıyla 2012 yılında Evlilik Öncesi Eğitim Programını başlattığını belirtti. 

Evlilik çağına gelmiş ve aile kurmak amacıyla bir araya gelen çiftlerin, evlilik hayatına hazırlanmaları amacıyla hazırlanan evlilik öncesi eğitim programının evlilik öncesi süreçte çiftlerin birbirlerini iyi tanıması, evlilikle ilgili gerçekçi beklentiler oluşturabilmeleri amacıyla etkili iletişim kurma yollarını ve olası sorunlarla nasıl baş edeceklerini öğrendikleri bir program olduğunu, çiftlere evliliğe iyi bir başlangıç yapabilme fırsatı verdiğini ifade etti. Vali Osman KAYMAK,  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının,  her yeni evlenecek çiftin iyi bir başlangıç yapmak ve bireylerin uzun ömürlü ve sağlıklı evlilikler tesis etmelerine katkı sağlamak amacıyla ‘Evlilik Öncesi Eğitim 2017-2018 Yaygınlaştırma Projesi’ geliştirdiğini, eğitim programının yaygınlaştırılması konusunda katılımcılara büyük görev düştüğünü açıkladı.

Program Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanı Rahime BEDER ŞEN’in sunumu ile devam etti. Daire Başkanı Şen, bu proje ile 22 ilimizde evlilik öncesi eğitim seferberliği başlattıklarını, bu seferberlikle evliliklerin daha sağlıklı yürümesine yardımcı olabileceklerini düşündüğünü belirtti.  Evlilik öncesi eğitimin önemi, dünyada evlilik öncesi eğitim örnekleri, evlenme ve boşanma istatistikleri, evlilik öncesi eğitimin tarihçesi,  amacı, ailelere ve topluma faydalarını açıkladı. Evlilik Öncesi Eğitim kitap içeriklerinin tanıtımından sonra il genelinde beklenilen işbirliklerinin önemine değindi. 

Programın ikinci gününde Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanlığı AEP Formatörleri ve uzmanları tarafından kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan meslek elemanlarına yönelik Evlilik Öncesi Eğitici Eğitimi düzenlendi.  Samsun AEP Formatörü Zeliha ŞAHİN “Hayat Arkadaşımı Nasıl Seçebilirim?”, AEP Formatörü Binay Bilge ANNAK “Evlilikte İletişim ve Yaşam Becerileri”, AEP Formatörü Metanet TANRIKULU “Evlilik ve Sağlık”  ve ASP Uzmanı Ahmet Rasim KALAYCI ise “Aile Hukuku” konularını anlattı. Program Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Tekin BALCI’nın  katıldığı sertifika töreni ile sona erdi.

Haberin Fotoğrafları