Koruyucu ve Önleyici Hizmetler Kapsamında Sosyal Hizmet Merkezlerinin Desteklenmesi Projesi Eğitim Programının üçüncüsü Urfa’da gerçekleştirildi

3 Aralık 2018Paylaş
a-A+

Göç, Afet ve Acil Durumlarda Psikososyal Destek Daire Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ile iş birliğinde geliştirilen Koruyucu ve Önleyici Hizmetler Kapsamında Sosyal Hizmet Merkezlerinin Desteklenmesi Projesi Eğitim Programının üçüncüsü Urfa’da gerçekleştirildi. Geçici koruma statüsündeki Suriyelilere yönelik hizmetlerde görev alan meslek elemanlarının mesleki kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen eğitime; Proje kapsamında yer alan 19 ilden 49 meslek elemanı katıldı.


26-30 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenen eğitim, UNPFA Proje koordinatörü Gül Erdost,  Göç, Afet ve Acil Durumlarda Psikososyal Destek Şube Müdürü Hamdi Sicak’ın açılış konuşmalarıyla başladı.  Program, Uzman Yardımcısı Latife Uslu’nun “Proje Tanıtımı” ve Uzman Yardımcısı Aslı Deveci’nin “Bakanlığın Suriyelilere Yönelik Hizmetleri” Sosyal Çalışmacı Gülşah Alakara Özcan’ın “Bakanlığın Psikososyal Destek Hizmetlerine İlişkin Beklentileri” konulu sunumları ile devam etti.

Eğitimde; Bakanlığımız, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı, Türk Kızılayı ve Milli Eğitim Bakanlığının temsilcileri tarafından; “Ulusal ve Uluslararası Mülteci Hukukunun Genel Çerçevesi, Kurumlarca Geçici Koruma Statüsündeki Yabancılara Sunulan Hizmetler ve Mevzuat” konuları hakkında bilgi verildi. Eğitim Bilgi Üniversitesinin psikososyal destek ve travma konusunda uzman akademisyenlerinin; “Psikososyal Çalışmalarda İletişim Becerileri, Görüşme Teknikleri, Ruhsal Travma ve Afet Kavramları, Travma ile İlişkili Psikopatolojiler, Psikolojik İlkyardım (PİY) ve Psikoeğitim, Türkiye’de Yaşayan Mülteciler, İhtiyaç Tespiti ve Kaynaklarla Buluşturma, Mültecilik Ruh Sağlığı Temel İlkeleri” konulu sunumları ile devam etti. Program, katılım belgesi verilmesi ile son buldu.


Haberin Fotoğrafları