Koruyucu ve Önleyici Hizmetler Kapsamında Sosyal Hizmet Merkezlerinin Desteklenmesi Projesi Eğitim Programının İkincisi Adana’da Gerçekleştirildi

21 Kasım 2018Paylaş
a-A+

Göç, Afet ve Acil Durumlarda Psikososyal Destek Daire Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ile iş birliğinde geliştirilen Koruyucu ve Önleyici Hizmetler Kapsamında Sosyal Hizmet Merkezlerinin Desteklenmesi Projesi Eğitim Programının ikincisi Adana’da gerçekleştirildi. Geçici koruma statüsündeki Suriyelilere yönelik hizmetlerde görev alan meslek elemanlarının mesleki kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen eğitime; Proje kapsamında yer alan 19 ilden 59 meslek elemanı katıldı.


12-16 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenen eğitim, UNPFA Proje koordinatörü Gül Erdost,  Göç, Afet ve Acil Durumlarda Psikososyal Destek Daire Başkanı İbrahim Toros ve Adana Vali Yardımcısı Mehmet Seyman’ın açılış konuşmalarıyla başladı.  Program, Uzman Yardımcısı Latife Uslu’nun “Proje Tanıtımı” ve Uzman Yardımcısı Aslı Deveci’nin “Bakanlığın Suriyelilere Yönelik Hizmetleri” konulu sunumları ile devam etti.

 

Eğitimde; Bakanlığımız, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı, Türk Kızılayı ve Milli Eğitim Bakanlığının temsilcileri tarafından; “Ulusal ve Uluslararası Mülteci Hukukunun Genel Çerçevesi, Kurumlarca Geçici Koruma Statüsündeki Yabancılara Sunulan Hizmetler ve Mevzuat” konuları hakkında bilgi verildi. Eğitim Bilgi Üniversitesinin psikososyal destek ve travma konusunda uzman akademisyenlerinin; Psikososyal Çalışmalarda İletişim Becerileri, Görüşme Teknikleri, Ruhsal Travma ve Afet Kavramları, Travma ile İlişkili Psikopatolojiler, Psikolojik İlkyardım (PİY) ve Psikoeğitim, Türkiye’de Yaşayan Mülteciler, İhtiyaç Tespiti ve Kaynaklarla Buluşturma, Mültecilik Ruh Sağlığı Temel İlkeleri” konulu sunumları ile devam etti. Program, katılım belgesi töreni ile son buldu.

Haberin Fotoğrafları