“Evlilik Öncesi Eğitim 2017-2018 Yaygınlaştırma Projesi” 1. Aşaması kapsamında yapılan yaygınlaştırma toplantıları ve eğitici eğitimleri tamamlandı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Evlilik Öncesi Eğitim 2017-2018 Yaygınlaştırma Projesi’ 1.Aşamasında düzenlenen programların dokuzuncusu Adana ilinde gerçekleştirildi.

Adana Vali Yardımcısı Mehmet Seyman, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Taşkesti ve Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zeynel Abidin Koç’ un açılış konuşmalarını yaptığı toplantı Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanı Rahime Beder Şen’in proje sunumu ile devam etti.

Gerek Adana ili açısından gerekse ülkemiz açısından çok önemli bir sosyal soruna odaklanılmış olmasının memnuniyet verici olduğunu dile getiren Vali Yardımcısı Mehmet Seyman aile ve evlilik sorunlarından kaynaklanan toplumsal sorunların ne kadar yaygın olduğuna vurgu yaptı. Konuşmasında aile kurumunun sağlıksızlığından, evlilik kurumunun bilinçsiz değerler üzerine oturtulmuş olmasından kaynaklanan toplumsal sorunların sadece ülkemize özgü değil, dünyanın en önemli sorunlarından biri olduğuna işaret eden Seyman şöyle devam etti: “Bizden sonra çocuklarımızın, torunlarımızın eğer bugüne kadar yaşanan sosyal sorunlardan etkilenmeyen ya da en az etkilenen ailelerle hayatlarını mutlu ve bahtiyar sürdürmelerini istiyorsak bu konuya çok önem vermeliyiz. Ben sizlerden buradan alınacak bilgilerin hayata aktarılması konusunda özellikli bir hassasiyet rica ediyorum.”

Programda konuşan Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Taşkesti “Evlilik Öncesi Eğitim” konusunda farkındalık oluşturmanın çok önemli bir konu olduğunu ve hep birlikte ülkemizin geleceğe yürüyüşünde aile kurumunu korumak, kollamak, güçlendirmek için Bakanlık olarak toplantıya katılan Adana’nın merkezi ve yerel yönetim temsilcilerinin desteklerini beklediklerini ifade etti.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zeynel Abidin Koç  aile kurumunu daha sağlıklı, uzun ömürlü bir müessese haline getirmek maksadıyla Evlilik Öncesi Eğitimlerin gençlere ulaştırılması konusunda yapılacak çalışmaların ciddi manada üzerinde durulacak bir konu olduğunu belirtti.

Adana Vali Yardımcısı Mehmet Seyman, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Taşkesti, Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanı Rahime Beder Şen, Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zeynel Abidin Koç, il jandarma komutanlığı, il müftülüğü, il sağlık müdürlüğü, ilçe belediyeler ve çok sayıda kamu kurum kuruluşlarının üst düzey yetkililerin katıldığı programın ikinci günü Evlilik Öncesi Eğitim Programı Eğitici Eğitimi ile tamamlandı.

Projenin 2. Aşaması 2018 yılında 12 ilde (İzmir, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Tekirdağ, Manisa, Erzurum, Samsun, Ordu, Van ve Zonguldak’ta) gerçekleştirilecek yaygınlaştırma toplantıları ve eğitici eğitimleri ile devam edecek.


Sonraki Sayfa: ''Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak mültecilere psiko-sosyal destek hizmeti veriyoruz''

Önceki Sayfa : Geçici Koruma Statüsündeki Suriyelilere Hizmet Sunan Sivil Toplum Kuruluşlarına Yönelik Mevcut Durum Analizi ve Süreç Yönetimi Çalıştayı Şanlıurfa’da başladı