“Evlilik Öncesi Eğitim 2017-2018 Yaygınlaştırma Projesi” kapsamında yapılan programların on yedincisi Bursa’da gerçekleştirildi

22 Ekim 2018Paylaş
a-A+

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Evlilik Öncesi Eğitim 2017-2018 Yaygınlaştırma Projesi” kapsamında Bursa ilinde bir toplantı gerçekleştirildi. Bursa Vali Yardımcısı Yalçın BULUT, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Abdulkadir ABDUŞOĞLU ile Bursa Aile, Çalışma ve Hizmetler İl Müdürü Erkut ÖNEŞ’in açılış konuşmalarını yaptığı toplantı;  Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanı Rahime BEDER ŞEN’in proje sunumu ile devam etti.  

Bursa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Erkut ÖNEŞ koruyucu önleyici hizmet olarak, aile eğitimlerini anne-babalara, öğretmenlere, çalışanlara, sivil toplum gönüllülerine, hemen hemen her kesime ulaştırmayı hedeflediklerini,  bu hedef doğrultusunda, her yıl artan eğitim sayıları ve ulaşabildiğimiz katılımcı sayısı ile bu ailelerin risk grubu olarak müdahaleye ihtiyaç duyulmadan bilgilenmelerini sağlamaya çalıştıklarını belirtti. Bakanlığımızın Evlilik Öncesi Eğitimi Yaygınlaştırma Projesi kapsamında öncelik verdiği illerden biri olan Bursa’da 17 ilçeyi de kapsayacak şekilde çalışmaları planlayarak, aile birliğinin temelinin sağlam kurulabilmesi, bireylerin eş seçimlerini doğru biçimde ve doğru zamanda yapabilmeleri, yüklenecekleri yeni roller ve sorumluluklarda ayakta durabilecek iletişim ve çatışma çözme becerilerinin olmasını önemsediğini açıkladı. Bursa için hizmet veren tüm kurumlarla birlikte çalışarak daha fazla gencimize ulaşmayı ve evlilik öncesi eğitimleri yaygınlaştırmayı amaçladıklarını ifade etti.  

Bursa Vali Yardımcısı Yalçın BULUT evlilik öncesi eğitim programlarının aile odaklı bir çalışma olması nedeniyle önemli ve ciddi bir çalışma olduğunu belirtti, projenin geliştirilmesinde ve yaygınlaştırılmasında emeği olan herkese teşekkür etti.  

Programda konuşan Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Abdulkadir Abduşoğlu Evlilik Öncesi Eğitim Programı Yaygınlaştırma Projesinin 2017 yılında başladığı, bugüne kadar 17 ilde toplantı ve eğitim gerçekleştirildiğini, bu istişare toplantısı ile projenin nasıl ilerlediğini, evlilik öncesi eğitim konusunda kurumlardan nasıl bir destek beklediğimizi ve kurumlara bu konuda nasıl destek olacağımızı belirlemeyi amaçladıklarını belirtti

Evlilik öncesi eğitimlere karşı farkındalık oluşturmak ve eğitimleri yaygınlaştırmayı hedeflediklerini, evlilik öncesi eğitim kapsamında evlilik hazırlığında olan ya da eş arama sürecinde olan kişilere “Hayat arkadaşımı nasıl seçebilirim?”, “Evlilikte İletişim ve Yaşam Becerileri”, “Hukuk” ve “Sağlık” konularında eğitimler verildiğini açıkladı.

Program Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanı Rahime BEDER ŞEN’in sunumu ile devam etti. Daire Başkanı Şen, bu proje ile 22 ilimizde evlilik öncesi eğitim seferberliği başlattıklarını, bu seferberlikle evliliklerin daha sağlıklı yürümesine yardımcı olabileceklerini düşündüğünü belirtti.  Evlilik öncesi eğitimin önemi, dünyada evlilik öncesi eğitim örnekleri, evlenme ve boşanma istatistikleri, evlilik öncesi eğitimin tarihçesi,  amacı, ailelere ve topluma faydalarını açıkladı. Evlilik Öncesi Eğitim kitap içeriklerinin tanıtımından sonra il genelinde beklenilen işbirliklerinin önemine değindi. 

Programın ikinci gününde Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanlığı AEP Formatörleri ve uzmanları tarafından kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan meslek elemanlarına yönelik Evlilik Öncesi Eğitici Eğitimi düzenlendi.  Bursa AEP Formatörü Füsun SERİM “Hayat Arkadaşımı Nasıl Seçebilirim?”, Psikolog ve AEP Formatörü Binay Bilge ANNAK “Evlilikte İletişim ve Yaşam Becerileri”, AEP Formatörü Sibel DANIŞMAN UZBİLEK “Evlilik ve Sağlık”  ve ASP Uzmanı Ahmet Rasim KALAYCI ise “Aile Hukuku” konularını anlattı. Program, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Abdulkadir ABDUŞOĞLU ile Bursa Aile, Çalışma ve Hizmetler İl Müdürü Erkut ÖNEŞ’in katıldığı sertifika töreni ile sona erdi.


Haberin Fotoğrafları