“Evlilik Öncesi Eğitim 2017-2018 Yaygınlaştırma Projesi” kapsamında yapılan programların on dördüncüsü Van’da gerçekleştirildi

25 Eylül 2018Paylaş
a-A+

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Evlilik Öncesi Eğitim 2017-2018 Yaygınlaştırma Projesi” kapsamında Van ilinde bir toplantı gerçekleştirildi.  Van Vali Yardımcısı İshak ÇINAR Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı İbrahim TAŞKESTİ ile Van Aile, Çalışma ve Hizmetler İl Müdürü Abdurrahman ÇOHAZ’ın açılış konuşmalarını yaptığı toplantı;  Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanı Rahime BEDER ŞEN’in proje sunumu ile devam etti.
Van Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdurrahman ÇOHAZ, temeli düzgün atılan evlilikler sayesinde düzgün ailelerin ve düzgün bir toplumun oluşacağını vurgulayarak konuşmasına başladı.  Evlilik Öncesi Eğitimin, toplumun tüm katmanlarını etkileyen bir program olduğunu, bu doğrultuda Van İl Müdürlüğü olarak halka evlilik öncesi eğitim programını ve danışmanlık hizmetlerini sunmak konusunda yoğun çaba sarfettiklerini ve etmeye devam edeceklerini ifade etti.
Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı İbrahim TAŞKESTİ,  Anayasamızda yer alan aile bütünlüğünün korunmasını sağlama görevi doğrultusunda bu projenin geliştirildiğini ve 22 ilde yürütüldüğünü açıkladı. “Evlilik Öncesi Eğitim 2017-2018 Yaygınlaştırma Projesi” kapsamında bugüne kadar 13 ilde toplantı ve eğitim gerçekleştirildiğini 9 ile daha gidilerek toplam 22 ilde Evlilik Öncesi Eğitimlerin yaygınlaştırmasını hedeflediklerini belirtti. Toplumumuzda evlilik kurumuna olan inancın devam ettiğini,  aile yapımızı korumak için insanların doğru evlilik gerçekleştirmelerinin önemli olduğunu, bu doğrultuda evlilik öncesi eğitimlerin yaygınlaştırmak gerektiğini vurguladı. Evlenme sürecinde eşlere verilen desteğin evlendikten sonra sorun yaşandığında ne yazık ki verilmediğini belirtti. Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğünce gerçekleştirilen bir araştırmada eşlerin evliliklerinde bir sorun yaşadıklarında %70 oranında kimseden destek almadıklarının bulgulandığını açıkladı. Bu doğrultuda tüm kurum ve kuruluşların desteği ile evlilik öncesi eğitimlerin gerçekleştirilmesi ve yaygınlaştırılmasının toplumumuzda sağlıklı evliliklerin sağlanmasına katkıda bulunacağını belirtti.  
Programda konuşan Van Vali Yardımcısı İshak ÇINAR, toplumun en temel yapı taşı olan ailede, bireyler arasında yaşanan sıkıntıların topluma da sirayet ettiğini belirtti. Evlilik öncesi eğitimler sayesinde evlenmeden önce eşlerin bilmesi gereken bilgi ve becerilere sahip olacaklarını ve bu eğitimlerin sağlam evliliklerin kurulmasına katkıda bulunacağını ifade etti. Van ilinin tüm paydaşlarının bu toplantıda yer aldığını ve tüm paydaşlardan evlilik öncesi eğitimler konusunda azami desteği göstermelerini beklediğini belirterek konuşmasını tamamladı.
Program Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanı Rahime BEDER ŞEN’in sunumu ile devam etti. Daire Başkanı Şen, bu proje ile 22 ilimizde evlilik öncesi eğitim seferberliği başlattıklarını, bu seferberlikle evliliklerin daha sağlıklı yürümesine yardımcı olabileceklerini düşündüğünü belirtti.  Evlilik öncesi eğitimin önemi, dünyada evlilik öncesi eğitim örnekleri, evlenme ve boşanma istatistikleri, evlilik öncesi eğitimin tarihçesi,  amacı, ailelere ve topluma faydalarını açıkladı. Evlilik Öncesi Eğitim kitap içeriklerinin tanıtımından sonra il genelinde beklenilen işbirliklerinin önemine değindi. Son olarak projenin genel amacını, hedeflerini ve projeden beklenen sonuçları açıkladı.
Programın ikinci gününde Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanlığı AEP Formatörleri ve uzmanları tarafından kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan meslek elemanlarına yönelik Evlilik Öncesi Eğitici Eğitimi düzenlendi.  Eğitimde Uzman Yardımcısı ve AEP Formatörü Esra YAMAN “Hayat Arkadaşımı Nasıl Seçebilirim?”, Psikolog ve AEP Formatörü Binay Bilge ANNAK “Evlilikte İletişim ve Yaşam Becerileri”, AEP Formatörü Sibel DANIŞMAN UZBİLEK “Evlilik ve Sağlık”  ve ASP Uzmanı Ahmet Rasim KALAYCI ise “Aile Hukuku” konularını anlattı. Program, Van İl Müdürü Abdurrahman ÇOHAZ’ın katıldığı sertifika töreni ile sona erdi.

Haberin Fotoğrafları