“Evlilik Öncesi Eğitim 2017-2018 Yaygınlaştırma Projesi” kapsamında yapılan programların 20.si Tekirdağ’da düzenlendi

26 Kasım 2018Paylaş
a-A+

Bakanlığımız, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından planlanan “Evlilik Öncesi Eğitim Yaygınlaştırma Projesi” toplantılarının 20.si 22 Kasım 2018 tarihinde Vali Aziz Yıldırım’ın katılımıyla Tekirdağ’da yapıldı.

 Toplantıya Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı  Abdulkadir Abduşoğlu, Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanı Rahime Şen, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, İl Jandarma Komutan V. Haşim Göksel, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Yılmaz, Kaymakamlar, Belediye Başkanları ve STK Temsilcileri katıldı.

 Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantının açılış konuşmasını Tekirdağ Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Yılmaz yaptı. Yılmaz “Bakanlığımızın tertip ettiği bu iki günlük programda 14 farklı kuruma mensup yaklaşık 40 personeli eğitimlerde faydalanmak üzere yetiştireceğiz. Güçlü Aile, Güçlü Toplum, Güçlü Türkiye hedefleri için geleceğimizin huzuru ve mutluluğu için hep birlikte var gücümüzle çalışacağız.” dedi. 

Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı  Abdulkadir Abduşoğlu   Evlilik Öncesi Eğitim Programı Yaygınlaştırma Projesinin 2017 yılında başladığı, proje ile TÜİK’ ten alınan verilerle evliliğin ilk beş yılı içerisinde “geçimsizlik nedeniyle” boşanma sayılarının yüksek olduğu 22 ilde Evlilik Öncesi Eğitimlerin yaygınlaştırmasının amaçlandığını belirtti. Proje ile özellikle sağlıklı ailelerin kurulmasını sağlamak, ailenin problem çözme becerilerini geliştirmek ve aile içi yaşanan çatışmalarda ailenin nereden destek alacağı konusunda aileyi bilinçlendirmeyi amaçladıklarını da belirtti. 

Vali Aziz Yıldırım da toplumumuzun en önemli unsurunun aile olduğunu belirterek; “Aile yapımız güçlü olduğu için, aile kavramına verdiğimiz önem her şeyin önünde olduğu için bizim toplumumuzda çok büyük problemler yaşanmıyor. Biz bu yapıyı daha da güçlendirmeliyiz dedi Yıldırım konuşmasına : “ Ailenin korunması, geleceğe hazırlanması, aile içerisindeki gençlerin evliliğe hazırlanması, hayatımızda çok önemli basamaklardır. Bunların her biri birbirine bağlıdır. Onun için bu eğitimleri önemsiyoruz. Böylece evlilik birliğini mutlu bir şekilde devam ettiren aileler görmek hepimizi daha çok sevindirecektir ve geleceğe daha fazla güvenle bakabilmemize sebebiyet  verecektir.”  şeklinde devam etti.

Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanı Rahime Şen’in “Evlilik Öncesi Eğitim 2017-2018 Yaygınlaştırma Projesi’ne ilişkin sunumunun ardından AEP Formatörleri tarafından kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan meslek elemanlarına yönelik Evlilik Öncesi Eğitici Eğitimi ile devam etti. Program,  sertifika töreni ile sona erdi.


Haberin Fotoğrafları