Erzurum’da “Evlilik Öncesi Eğitim 2017-2018 Yaygınlaştırma Projesi” kapsamında program düzenlendi

11 Eylül 2018Paylaş
a-A+

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Evlilik Öncesi Eğitim 2017-2018 Yaygınlaştırma Projesi” kapsamında Erzurum ilinde bir toplantı gerçekleştirildi.  Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hüseyin KOÇAN, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı İbrahim TAŞKESTİ ile Erzurum Aile, Çalışma ve Hizmetler İl Müdürü Cemil İLBAŞ’ın  açılış konuşmalarını yaptığı toplantı,  Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanı Rahime BEDER ŞEN’ in proje sunumu ile devam etti.
Erzurum Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Cemil İLBAŞ, Evlilik Öncesi Eğitimin Bakanlığın en önemli politikalarından biri olduğunu açıkladı.   İl müdürlüğü olarak koruyucu ve önleyici hizmetlerden olan eğitim faaliyetlerini önemsediklerini ve paydaş kurumların katkısıyla Evlilik Öncesi Eğitimi yaygınlaştırmayı amaçladıklarını ifade etti.
İletişim sorunlarının en temel boşanma nedenlerinden biri olduğunu vurgulayarak, evlilik öncesi eğitimlerin çiftlerin doğru iletişim kurmalarına,  sağlıklı evliliklerin kurulması ve devam etmesine katkıda bulunacağını ifade etti.  Evlilik Öncesi Eğitimde hedef kitlenin evlilik çağına gelmiş gençlerimiz olduğunu,  çeşitli kurum ve kuruluşların desteği ile evlilik öncesi eğitim programının tüm gençlere ulaşmasını hedeflediklerini belirtti.
Programda konuşan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hüseyin KOÇAN mutlu ve güçlü ailelerin ülke refahı için önemli olduğunu ifade etti. Belediyenin asli çalışmalarının yanı sıra insanların mutluluğuna yönelik de çalışmalar yaptığını belirtti.   Bu doğrultuda Erzurum Sanat ve Meslek Edindirme Merkezinde bu güne kadar 25.000 kişiye eğitim verdiklerini ve bu eğitimlerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Evlilik Öncesi Eğitimlerine de yer verildiğini  “Evlilik Öncesi Eğitim Yaygınlaştırma Projesi” kapsamında yapılacak çalışmalara da destek olacaklarını açıkladı.
Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı İbrahim TAŞKESTİ,  Anayasamızda Türk toplumunun temelinin aile olduğunun belirtildiği ve aile bütünlüğünün korunmasına yönelik görevlerin de Bakanlığımıza verildiğini açıklayarak konuşmasına başladı.  “Evlilik Öncesi Eğitim 2017-2018 Yaygınlaştırma Projesi” kapsamında bugüne kadar 12 ilde toplantı ve eğitim gerçekleştirildiğini 10 ile daha gidilerek toplam 22 ilde Evlilik Öncesi Eğitimlerin yaygınlaştırmasını amaçladıklarını açıkladı. Toplumumuzda evlilik kurumuna olan inancın devam ettiğini,  aile yapımızı korumak için insanların doğru evlilik gerçekleştirmelerinin önemli olduğunu bu doğrultuda evlilik öncesi eğitimlerin yaygınlaştırmak gerektiğini vurguladı. Sağlıklı evliliklerin gerçekleşmesini sağlamanın sadece bakanlığımızın tek başına kaldırabileceği bir yük olmadığını, tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak gerektiğini bu toplantının amacının da proje kapsamında evlilik öncesi eğitimlerin gerçekleştirilmesi ve yaygınlaştırılması noktasında kurum ve kuruluşların nasıl destek olacaklarının netleştirilmesine yönelik olduğunu açıkladı.
Program Aile Eğitimi ve Danışmanlık Hizmetleri Daire Başkanı Rahime BEDER ŞEN ’in sunumu ile devam etti. Daire Başkanı Şen, bu proje ile 22 ilimizde evlilik öncesi eğitim seferberliği başlattıklarını, bu seferberlikle evliliklerin daha sağlıklı yürümesine yardımcı olabileceklerini düşündüğünü belirtti.  Evlilik öncesi eğitimin önemi, dünyada evlilik öncesi eğitim örnekleri, evlenme ve boşanma istatistikleri, evlilik öncesi eğitimin tarihçesi,  amacı,  faydalarını açıkladı ve Evlilik Öncesi Eğitim kitaplarını tanıttı. Son olarak projenin genel amacını, hedeflerini ve projeden beklenen sonuçları açıkladı.
Yoğun ilgi gören programın ikinci günü kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan meslek elemanlarına yönelik gerçekleştirilen Eğitici Eğitimi ve Sertifika Töreni ile sona erdi.

Haberin Fotoğrafları